Naujienos

Friday, October 15, 2021

Robinijos medienos perdirbimas VengrijojeXVII a. pradžioje, kai Kolumbas daugiau nei prieš šimtmetį jau buvo atradęs kelią į Ameriką, egzotiniai Amerikos augalai buvo pradėti sodinti Europos soduose, ir Prancūzijos karaliaus Henriko IV sodininkas gavo nedidelį robinijos sodinuką, kurį 1601 m. rūpestingai pasodino karališkajame sode. Šiai robinijai jau 415 metų ir ji yra seniausias medis Paryžiuje.

Robinia pseudoacacia, būtent taip vadinama ši rūšis, yra nuostabus medis, kuris greitai auga, kasmet priaugaaauga 20–30 cm į viršų, gerai pakenčia sausrą ir išvysto stiprią šaknų sistemą, todėl sodinama smėlynuose, griovių šlaituose ir palei geležinkelius, kad sustiprintų dirvožemį. Dar įdomesnės yra robinijos medienos apdirbimo savybės. Ji tokias pat tvirta kaip ąžuolas ir dėl jos cheminės sudėties nereikia impregnuoti. Ilgaamžiškumas, patvarumas ir atsparumas ugniai Robinijos medieną paverčia puikia ekologiška medžiaga tiltams, pabėgiams, paklotams, terasoms, sodo baldams ir įvairiems statybiniams elementams gaminti – visur, kur tik medinės konstrukcijos yra lauke.

Norėdami sužinoti daugiau apie šios medienos panaudojimą, susitikome su Vengrijos įmonės „Robinia Group KFT“ savininku Gaboru Erdelyiumi.„Mūsų įmonė užsiima tik gaminių iš robinijos medienos gamyba, – sako J. Erdelyius. – Jei pažvelgtume į visą Europą, tai didžiulė rinka – keli šimtai milijonų vartotojų. Anksčiau šis poreikis buvo tenkinamas naudojant atogrąžų medieną, kuri buvo palyginti pigi. Tačiau dabar požiūris pasikeitė: aplinkosaugos klausimai tapo svarbiausi ir, kadangi akivaizdu, kad atogrąžų miškuose kertama nesaugiai, europiečiai renkasi ekologiškesnę vietinę rūšį – robiniją – ir yra pasirengę mokėti net šiek tiek brangiau nei už atogrąžų medieną.“

„Didelę šios rinkos dalį sudaro vaikams skirti gaminiai – žaidimų aikštelės ir žaidimų sodai, – tęsia A. Erdelyius. – Europoje noriai skiriami pinigai vaikams, o žaidimų aikštelių statyba yra tikrai įdomus verslas, nes, viena vertus, reikia kūrybiškumo, kita vertus, dizainas turi būti visiškai saugus vaikui. Jei paklaustumėte vaikų, jie visada balsuotų už žaislus, čiuožyklas ir sūpynes iš medžio, nes tai iš tiesų labai humaniška medžiaga.

Strategija
„Kad įmonė būtų tvari, ji turi turėti daugiau ramsčių, – tęsia A. Erdelyius. – Anksčiau diversifikacija buvo populiari, kai įmonė užsiėmė įvairiomis verslo šakomis. Ši idėja pasiteisino maždaug prieš 20 metų. Dabar, norėdami būti geriausiais savo srityje, turite tobulėti ir sutelkti pastangas visuose skyriuose, o tai pirmiausia susiję su protu – žmogiškuoju kapitalu.“

„Savo verslą plėtojame siūlydami klientams daugiau, nei jie gali gauti kitur, – sako A. Erdelyius. – Kalbu apie papildomas paslaugas, projektavimą, transportavimą, medinių konstrukcijų montavimą ir priežiūrą eksploatacijos metu.

„Dažnai kaip pavyzdį pateikiu mėsos verslą. Kaip sėkmingai dirbtų mėsininkas, jei parduotų tik kiaulės kojas, o likusią skerdenos dalį išmestų? Manau, kad tokių kvailų mėsininkų nėra, – šypsosi ponas Gaboras. – Tas pats pasakytina ir apie medienos perdirbimą. Jis turėtų būti kuo išsamesnis. Visos žaliavos turi būti paverstos didžiausią pridėtinę vertę turinčiais produktais.

Siekdama šio tikslo „Robinia Group“ 2016 m. pradžioje įsigijo nuotoliniu būdu valdomą juostinio pjovimo sistemą LT70 su konvejeriais rąstams krauti ir pagamintoms lentoms transportuoti.

„Kodėl pasirinkome „Wood-Mizer“? – tęsia J. Erdelyius. – Robinijos miškai yra Vengrijos pietvakariuose ir šiaurės rytuose, o mūsų įmonė yra maždaug viduryje. Jei patys pjauname rąstus, turime galimybę pirkti medieną be išankstinio rūšiavimo, o tai reiškia, kad žaliava mums tampa pigesnė. Naudodami „Wood-Mizer“ praktiškai neturime jokių dydžio apribojimų, nes juo galima pjauti iki 1 m skersmens rąstus.“„Antras svarbus veiksnys yra tai, kad „Wood-Mizer“ naudoja siauriausius pjūklus lentpjūvių technologijoje“, – dalijasi J. Erdelyius. – Tai reiškia, kad sunaudojama mažiau energijos, mažiau pjuvenų ir gaunama didesnė galutinio produkto išeiga. Robinijai tai svarbu, nes vidutinis rąstų skersmuo yra 20–30 cm, retai – 40–50 cm. Tokius plonus rąstus galima efektyviai pjauti siauru pjūklu. Išlaidas taupo ir tai, kad pats įrankis yra nebrangus. Visa tai labai svarbu mažesnėms įmonėms, kurios siekia sumažinti savo išlaidas. Vartotojai yra pasirengę mokėti daugiau už gaminius iš robinijos nei už atogrąžų medieną, tačiau tik šiek tiek daugiau. Robinija yra ekologiškai pagrįstas pasirinkimas, tačiau galiausiai šis pasirinkimas turi būti pagrįstas ir kaina.“

„Pastaraisiais metais „Wood-Mizer“ sparčiai augo. Atsiliepimai apie „Wood-Mizer“ įrangą yra labai geri. Taigi mums tai buvo investicija, kuria visiškai pasitikėjome. Kaina neturėjo didelės reikšmės, nes svarbiausia buvo tvarus sklandus darbas ir mažos gamybos sąnaudos.„Šiuo metu Vengrijoje sudarytos puikios sąlygos plėtoti mažąsias ir vidutines įmones, – tęsia A. Erdelyius. – Šalies vyriausybė yra tvirtai įsitikinusi, kad ekonomika, kurioje veikia daug mažų įmonių, yra tvaresnė, ir sukūrė palankią verslo aplinką mažoms įmonėms. Dabar Vengrijoje įprasta gauti paskolą įrangai pirkti, kaip mūsų atveju, 10 metų laikotarpiui su 2 proc. metinėmis palūkanomis, be brangios banko garantijos, be brangių išorės konsultantų paslaugų.

„Savo ruožtu mes taip pat stengiamės atlikti socialines funkcijas ir padėti valstybei ne tik mokesčiais, – sako A. Erdelyius. – Pavyzdžiui, bendradarbiaujame su įkalinimo įstaigų sistema ir sukūrėme 30 darbo vietų kaliniams. Jie atvežami su apsauga ir noriai dirba mūsų gamykloje.“

Robinia hungaricum
Europos Sąjungoje keli moksliniai institutai parengė invazinių rūšių, t. y. augalų, mikroorganizmų ir gyvūnų, kurie nėra natūralūs Europos biosferai, bet buvo atvežti iš kitų žemynų, katalogą, o šių rūšių plitimas kelia grėsmę Europos biologinei įvairovei.

Kadangi Robinia pseudoacacia yra kilusi iš Šiaurės Amerikos, ji įtraukta į invazinių rūšių sąrašą kartu su rekomendacijomis, kaip kontroliuoti jos plitimą. Dėl to Vengrijos žiniasklaidoje kilo gyvos diskusijos.

„Robinija yra giliai įsitvirtinusi vengrų gyvenime – juk ji naudojama ne tik statybose ir medienos apdirbime, iš jos gaminamos malkos, farmakologiniai preparatai, dėl gausaus žydėjimo ji labai svarbi bitininkystėje – kad net kilo mintis pavadinti ją Robinia hungaricum ir taip pagerbti šios rūšies svarbą Vengrijos žemės ūkyje“, – sako M. Erdelyius.

Įdomi šios polemikos pasekmė yra ta, kad robinijomis susidomėta ir už Vengrijos ribų. „Robinia Group“ interneto svetainėje pateikiama informacija apie daugybę šios įmonės įgyvendintų projektų: vaikų žaidimų aikšteles, terasas, medinius paklotus prie baseinų, suoliukus ir t. t. Be kita ko, vykdomi keli dideli tarptautiniai projektai.

„Letzigrund“ stadiono stogo projektas buvo labai svarbus mūsų verslui, nes tai buvo pirmas tokio didelio masto projektas, – sako A. Erdelyius. – Istorija baigėsi, kai Austrija ir Šveicarija laimėjo teisę rengti 2008 m. Europos futbolo čempionatą. „Letzigrund“ stadione stogas turėjo būti visiškai uždengtas. Vienintelė problema buvo rasti tinkamą medieną.“Akivaizdu, kad pagrindinis stadiono stogo reikalavimas yra ilgaamžiškumas, tačiau svarbų vaidmenį atlieka ir priešgaisrinė sauga bei estetika. Kadangi stogo plokštes veikia aplinka, iš karto buvo atmestos mažiau atsparios medienos rūšys. Netrukus paaiškėjo, kad tik kelios atogrąžų rūšys ir robinija atitinka ilgaamžiškumo reikalavimus.

„Laimei, šveicarai taip pat skiria ypatingą dėmesį aplinkai, todėl tropinės medienos naudojimas jiems nepriimtinas dėl medienos ruošos būdo.“

„Tai buvo gana didelis darbas: iš viso paklojome 210 km (apie 20 sunkvežimių) medienos“, – sako J. Erdelyius.

Netrukus garsus architektas Danielis Libeskindas pakvietė „Robinia Group“ dalyvauti kuriant prekybos kompleksą „Westside“ netoli Berno, o vėliau – kongresų centro projektą Belgijos mieste Monse, kuris 2015 m. buvo Europos kultūros sostinė.

Taigi Robinia hungaricum konstrukcijos tampa populiarios ne tik Vengrijoje, o „Robinia Group“ veikla pasižymi itin įdomiais ir pelningais projektais.

Vis dėlto J. Erdelyius mano, kad „pelnas negali būti verslo tikslas“.

„Tai gali būti jūsų darbo įvertinimas ir būdas įgyvendinti savo svajones. Bet ne tikslas“, – sako jis.

Na, daugiau svajonių ir daugiau įgyvendintų projektų, linkime „Robinia Group KFT“!www.robiniagroup.hu

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

"Wood-Mizer" spaudos centras

Jūs atidarėte "Wood-Mizer", pasaulinės lyderės juostinių pjūklų ir staklių gamyboje, spaudos centro puslapį. Čia rasite įmoniės naujienas, istorijas apie įrangos naudojimą ir vaizdo pokalbius su staklių savininkais.
Kiekviena istorija yra verslo idėja ar naujas požiūris, kuris padės kitaip pažiūrėti į savo verslą. Jei ieškote naujų technologijų ar planuojate įkurti savo lentpjūvę - esate tinkamame puslapyje!

UŽSAKYTI PRENUMERATĄ

Newsletter

Ar jums patiko straipsnis? Prenumeruokite "Wood-Mizer" naujienlaiškį ir kartą per mėnesį gaukite straipsnius ir naujienas tiesiai į savo elektroninį paštą.

Prenumeruoti