Naujienos

Aštuoniakampis namas: daugiau vietos, bet mažiau šildymo išlaidų

Wednesday, April 7, 2021

Aštuoniakampis namas: daugiau vietos, bet mažiau šildymo išlaidų

Kas iš mūsų nesvajoja apie vasarnamį ar vasaros kotedžą, medžioklės namelį ar namelį kalnuose, kur galėtumėte grįžti po slidinėjimo kelionės, sušilti prie židinio – apskritai vietos, kur galima pasislėpti nuo kasdienių rūpesčių ir leisti laiką maloniam poilsiui? Keista, kad noras tingėti sodyboje skatina daugiau dirbti! Ir štai kartą išaušta diena, kai žmogus ne tik svajoja, bet ir pradeda statyti savo svajonių namą.

Jonas Janenas taip pat turėjo svajonę. Tačiau skirtingai nei tie, kurie džiaugtųsi turėdami keturias sienas ir stogą, Jonas norėjo kažko daugiau. Jis svajojo apie aštuonkampį medinį namą.


Aštuonkampis


Aštuonkampio namo konstrukcijos idėja nėra nauja: net ir šiandien galite rasti aštuonkampio formos religinių pastatų – bažnyčių ir šventyklų – ne tik Europoje, bet ir Azijoje, kur aštuntasis skaičius siejamas su begalybe, taigi ir su nemirtingumu.

Tačiau aštuonkampiai išpopuliarėjo kaip gyvenamieji namai XIX amžiaus viduryje Amerikoje. Taip yra dėl mokslininko Orsono Fowlerio, kuris pastatė savo šeimai aštuoniakampį namą ir parašė knygą „Aštuoniakampis namas: Namai visiems, arba naujas, pigus, patogus ir puikus statybos būdas“. Knyga pirmą kartą buvo išleista 1848 m. ir pusę amžiaus nulėmė aštuonkampio būsto statybos madą ir ne tik dėl estetinių priežasčių.

Kaip matote iš paveikslo, tuo pačiu namo perimetro ilgiu aštuonkampis turi apie 20 % daugiau vietos, palyginti su tradicine kubine forma. Tai reiškia, kad turint tą patį sienos plotą, namo viduje bus daugiau patalpų, o jo šildymo išlaidos sumažės. Fowleris apskaičiavo, kad aštuonkampis yra pigesnis statyti, jo konstrukcija yra stabilesnė ir patikimesnė nei kubas, yra daugiau gyvenamojo ploto, kuris gauna daugiau natūralios šviesos, šį namą lengviau apšildyti, o vasarą jis geriau išlaiko vėsą. Visi šie pranašumai tiesiogiai išplaukia iš aplinkos geometrijos: aštuonkampė forma yra artima sferai, kuri būtų efektyviausia, jei gamtoje būtų baldų, kuriuos galima pastatyti rutulio viduje.  
„Iš pradžių tai buvo tik aštuoniakampė svajonė“

Taigi suomių verslininkas Jonas Janenas, užsiimantis plastikinių gaminių gamyba, svajojo, svajojo ir... prisisvajojo. Jam priklauso nedidelė sala ežero viduryje, kur Jonas pastatė savo 120 kv. metrų aštuonkampį namą. Nors namelis nėra aukštas, dėl savo unikalios padėties ir neįprasto dizaino jis atrodo kaip švyturys, apšviečiantis jūrą į visas puses.

Namas pastatytas iš drebulės lafeto. Šis stilius yra plačiai paplitęs Suomijoje: rąstai pjaustomi pusiniais tašais, o kampinis sujungimas atliekamas vadinamuoju „norvegišku užraktu“. Medinis namas, pagamintas lafeto, atrodo toks tvirtas ir taip pat gražus, kad jo nereikia apkalti iš išorės.Paprastai medienai naudojama šiaurinės pušies mediena, tačiau Jonas pasirinko drebulę – puikią šviesiai geltonos spalvos medžiagą su žalsvu atspalviu, patvarią, tankią, netrūkinėjančią ir lengvai apdorojamą medžiagą.

Statyti tokį namą reikėjo lafeto, kurio dvi priešingos pusės būtų visiškai plokščios ir geometriškai tiksliai supjautos.  
Kaip padaryti idealią pusę tašo

Jonas Janenas, nusimanantis technikoje ir iš prigimties perfekcionistas, gilinosi į visas technines statybos subtilybes. Norėdamas gauti reikiamą lafeto kokybę, Jonas ištyrė esamas galimybes ir rado puikų sprendimą: „Wood-Mizer“ stakles LT15. Tai buvo jo pirma pažintis su pjovimo siauru juostiniu pjūklu technologija, o rezultatas atitiko jo lūkesčius: lafetas pasirodė išskirtinai aukštos kokybės dėl pjovimo tikslumo ir pjautinio paviršiaus lygumo.

Po kelerių metų „Wood-Mizer“ Suomijos biure pasibelsta į duris. Ant slenksčio buvo Jonas Uyanenas, kuris, pasak liudininkų, visus stebino neįprasta ugnele akyse.

„Aš noriu nusipirkti čia iš jūsų... – pradėjo Jonas. – Vienas iš jūsų... Reikia kai ką supjauti...“

Būdinga Jonui – žmogui, nemėgstančiam tuščiažodžiauti.  

„Gerai, – nustebęs atsakė „Wood-Mizer“ atstovas, džiaugdamasis greičiausiu savo karjeros sandoriu. – O kam jums tai reikalinga?“ – dėl visa ko pasidomėjo jis.

„Pastatysiu didelį aštuonkampį namą. Daug didesnį nei mano kotedžas. Jis bus pagamintas iš masyvių drebulės rąstų. Geriausias pjovimo tikslumas ir lygiausias paviršius yra pagrindiniai dalykai, kurių jums reikia tokiame projekte. Aš tai jau tikrai žinau.“Taigi Jonas, žmogus, kuris neaušina burnos veltui, pavertė savo svajonę realybe. Nuotraukose matyti jo aštuoniakampis namas. Tokią konstrukciją nedažnai išvysime.

„Ar jus tenkina jūsų darbo rezultatas?“

„Aš tiesiog laimingas! Tokiuose projektuose tenka daryti kompromisų – kažką padaryti gerai, o kažką kaip išeis. Ir tada jūs turite gyventi su šia santykine pusiausvyra. Bet kai dirbi LT15 staklėmis, tai visai kitas reikalas. Jokių kompromisų! Tai labai geras lengvumo, greičio, tikslumo ir saugumo derinys. Tai yra patikimiausios staklės iš tų, kurią žinau, kad galėčiau pagaminti aukščiausios kokybės lafetą.“

Pagal Martti Kirsiti medžiagą
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

"Wood-Mizer" spaudos centras

Jūs atidarėte "Wood-Mizer", pasaulinės lyderės juostinių pjūklų ir staklių gamyboje, spaudos centro puslapį. Čia rasite įmoniės naujienas, istorijas apie įrangos naudojimą ir vaizdo pokalbius su staklių savininkais.
Kiekviena istorija yra verslo idėja ar naujas požiūris, kuris padės kitaip pažiūrėti į savo verslą. Jei ieškote naujų technologijų ar planuojate įkurti savo lentpjūvę - esate tinkamame puslapyje!

UŽSAKYTI PRENUMERATĄ

Newsletter

Ar jums patiko straipsnis? Prenumeruokite "Wood-Mizer" naujienlaiškį ir kartą per mėnesį gaukite straipsnius ir naujienas tiesiai į savo elektroninį paštą.

Prenumeruoti