Istorijos

Friday, June 22, 2018

Medienos pjovimo staklės „Wood-Mizer“ naudojamos restauruojant vienuolynus Bulgarijoje

Senovinis Varoviteko vienuolynas Etropolėje, kur dvasinis gyvenimas niekada nebuvo nutrūkęs, pamažu atnaujinamas, bet išlaikomas pirminis jo išorės vaizdas.

Etropolės Šventosios Trejybės vienuolynas garsus toli už Bulgarijos ribų. Jau daug amžių jis išlieka ta šventove, kur skirtingų šalių krikščionys atkeliauja kaip piligrimai. Vienuolynas įkurtas 1158 m., o XVI–XVIII a. jis tapo turtingu žinių šaltiniu ir pagrindine literatūros mokykla. Čia buvo perrašinėjamos ir platinamos liturginės knygos ne tik Bulgarijai, bet ir Serbijai, Rumunijai bei Athoso vienuolynams. Nacionalinėje bibliotekoje Sofijoje saugomi 67 išlikę Etropolės vienuolyno rankraščiai.

Šiandien šiuo vienuolynu rūpinasi jo ekonomas Emilis Georgijevas Jakimovas. Palaiminimą šiam darbui jis gavo 2003 m. Per 14 metų padaryta išties daug. Vienuolyno abatas Emilis Jakimovas pasakoja, kaip vykdomas šios senovinės šventovės rekonstrukcijos projektas.

„Cerkvė, tokia, kokia ji yra iki šių dienų, buvo pastatyta vos per porą metų – 1858–1860. Tuo metu Bulgariją valdė Osmanų imperija, istorijoje išlikę pasakojimų, kad susirgo turkų sultono dukra. Keletą kartų apsilankiusi Varoviteko vienuolyne ji pasveiko. Atsidėkodamas sultonas pasirašė raštą, kuriuo leido statyti cerkvę. Šis dokumentas saugomas mūsų vienuolyne.“

Vienuolyno ekonomas Emilis Jakimovas čia su šeima atvyko 2003 m.

„Pirmiausia pradėjome remontuoti šventyklą. Paaiškėjo, kad stogą reikia visiškai pakeisti. Tai buvo sudėtinga, reikėjo daug statybinių medžiagų, – prisimena abatas Emilis Jakimovas. – Vienuolynui priklauso 4 000 ha miško, tad medienos yra, bet iš jos reikėjo pagaminti daug skirtingų matmenų lentų. –

2008 m. sužinojome apie medienos pjovimo stakles „Wood-Mizer“ ir nutarėme įsigyti vieną tokią mašiną.“

Juostinės „Wood-Mizer“ staklės ypatingos tuo, kad yra lengvos, sveria ne daugiau nei 2 tonas, jas galima pervežti ir pjauti medieną bet kurioje vietovėje, net miške, jomis labai tiksliai galima iš rąstų išpjauti reikiamų matmenų lentas ir tokiu būdu taupyti medieną, nes siauri juostiniai pjūklai pjauna taip, kad pjūvio plotis tik 2 mm, tad iš vieno rąsto išeina apytikriai viena lenta daugiau, nei pjaunant kitomis staklėmis.

Bendrovė „Wood-Mizer“ veikia pagal krikščioniškus principus, kurie išdėstyti jos misijoje, taip pat „Wood-Mizer“ turi bendradarbiavimo su krikščioniškomis organizacijomis programą. Todėl Etropolės vienuolynas 2008 m. įsigijo stakles LT40 už specialią kainą be pelno dalies „Wood-Mizer“.

„Šia mašina pradėjome pjauti medieną iš savo miškų ir perdengėme šventyklos stogą. Tada suremontavome visų pastatų stogus ir grindis“, – pasakoja vienuolyno ekonomas Emilis Jakimovas.

Varoviteko vienuolyno architektūra gana specifinė, tad buvo nutarta, kad šventyklos išorės vaizdas turi būti išsaugotas toks, koks buvo per amžius.

2012 m. buvo pradėta statyti varpinė. Už suaukotus pinigus vienuolynas užsisakė varpų iš brolių Veleganovų bendrovės.

„Kelios šios šeimos kartos jau 200 metų gamina varpus ne tik Bulgarijai. Mes juos pasirinkome ir neapsirikome“, – tvirtina abatas Emilis Jakimovas. Kiekvieną rytą 8.05 varpai skelbia liturginės tarnystės pradžią.

Daugelis piligrimų ateina čia ir savo aukomis prisideda prie šventovės restauracijos. Už jų aukas pavyko užsakyti sienų tapybą pas meistrus iš Sašo Rangelovo dirbtuvių.

„Anksčiau jokios sienų tapybos nebuvo, tad tai nauji nuostabūs meno kūriniai, kuriuos tapytojas Sašo Rangelovas drauge su savo komanda sukūrė per 4 metus.“

Buvusios vienuolyno celės pertvarkomos į svečių kambarius.

„Jų dydis išliko toks pats, koks buvo celių, bet mes dar kiekviename kambaryje įrengėme patogumus: dušą ir tualetą.“ Dabar piligrimai turi galimybę Varoviteko vienuolyne apsistoti keletui dienų.

Mediena statyboms išpjaunama, o tada džiovinama atvirame ore. Remontas vis dar tęsiamas.

„Pagal planą dabar tvarkome šį pastatą, – abatas Emilis rodo į vienuolyno celes, kurios kol kas tik pusiau suremontuotos. –

Mes labai patenkinti „Wood-Mizer“ medienos pjovimo staklėmis ir praeitais metais nutarėme nusipirkti dar vienas. Bendrovė „Wood-Mizer“ mus suprato ir suteikė gerą nuolaidą, tad dabar mediena, kuri išpjaunama šiomis dvejomis staklėmis, naudojama restauruoti kitoms mūsų šalies cerkvėms ir vienuolynams. Pavyzdžiui, dabar pjauname medieną senoviniam vienuolynui, įsikūrusiam Lovečo mieste. Ši šventovė veikia nuo IX a. Jos cerkvė buvo visiškai sunaikinta, bet dabar ji atkurta iš medžiagų, pagamintų mūsų „Wood-Mizer“ staklėmis“, – teigia vienuolyno ekonomas Emilis Jakimovas.Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

"WOOD-MIZER" SPAUDOS CENTRAS

Jūs atidarėte "Wood-Mizer", pasaulinės lyderės juostinių pjūklų ir staklių gamyboje, spaudos centro puslapį. Čia rasite įmoniės naujienas, istorijas apie įrangos naudojimą ir vaizdo pokalbius su staklių savininkais.
Kiekviena istorija yra verslo idėja ar naujas požiūris, kuris padės kitaip pažiūrėti į savo verslą. Jei ieškote naujų technologijų ar planuojate įkurti savo lentpjūvę - esate tinkamame puslapyje!

UŽSAKYTI PRENUMERATĄ

Newsletter

Ar jums patiko straipsnis? Prenumeruokite "Wood-Mizer" naujienlaiškį ir kartą per mėnesį gaukite straipsnius ir naujienas tiesiai į savo elektroninį paštą.

Prenumeruoti