Istorijos

Jaunas lietuvių verslininkas vysto pjautinės medienos gamybą

Friday, December 21, 2012

Jaunas lietuvių verslininkas vysto pjautinės medienos gamybą

Nuo eksploatacijos pradžios praėjus 6 metams, pirmasis Lietuvoje medienos pjovimo kompleksas Wood-Mizer LT300 ir toliau neša pelną bei stebina savo darbu.

Vaclovas-Vilmantas Kuklys, galbūt, jauniausias pasaulyje medienos pjovimo staklių LT300 savininkas. Nežiūrint to, kad jam dar nėra sukakę nė trisdešimt, tačiau jisai yra toliaregiškai mąstantis šeimininkas ir verslininkas.

„Medienos apdirbimo įmonę, galima sakyti, „paveldėjau“, – pasakoja Vilmantas. – Kartu su draugais mes sukūrėme didelį įvairiapusį verslą, tačiau atėjus krizei „išsiskirstėme“ ir medžio apdirbimas liko man. Niekas nenorėjo jo imtis, nes visi galvojo, kad tai yra „kiauras maišas“, į kurį reikia investuoti ir investuoti, ir neaišku, ar pinigai sugrįš.“

„Aš galvoju kitaip. Mano manymu, šis verslas yra patikimas ir pelningas.“

Tokiu būdu, prieš dvejus metus, Vilmantas tapo kompanijos „Didžiosios Sėlos“ šeimininku, kuri pavadinta pagal lietuviško kaimo pavadinimą, esančio netoli nuo Baltarusijos sienos. Ten ir yra įsikūrusi įmonė.
Vienas operatorius valdo viso medienos pjovimo komplekso LT300 darbą

Naujos perspektyvos

Vilmantas rimtai kibo į darbą, ir kaip kalba liudininkai, gana greitai sutvarkė gamybą.

„Jūs neįsivaizduojate, kaip čia viskas buvo sugriuvę, – pasakoja Dmitrijus Gaiduk, Wood-Mizer atstovas Lietuvoje. – O dabar malonu pažiūrėti: įrengimai veikia sklandžiai, darbas „verda“ ir atsirado naujos perspektyvos“.

3 hektarų gamybos aikštelėje išdėstyti cechai ir angarai. Dėmesį patraukia medžio pjovimo cechas, kuriame po atvira pastoge įrengtos Wood-Mizer LT300 medžio pjovimo staklės ir lentų apipjovimas. Kitame ceche dirba dar vienos medžio pjovimo staklės, skirtos ilgų rąstų pjovimui. Taip pat yra 120 kubinių metrų talpos džiovykla.

Dieną, kai buvo imamas interviu, buvo atvežtos obliavimo staklės Profimat, reismusas ir briketų gamybos įranga, kuriuos Vilmantas išpirko iš bankrutavusios kompanijos. Anksčiau skiedras pasiimdavo kaimynystėje esanti katilinė ir plytų fabrikas, tačiau dabar Vilmantas planuoja padidinti pridėtinę vertę ir gaminti briketus.

Su visu šiuo ūkiu ir 40-čia darbininkų įmonė „Didžiosios Sėlos“ per metus perdirba nuo 10 iki 12 tūkstančių kubinių metrų medienos.
Pagalbinis darbininkas nuima lentą nuo rūšiavimo stalo

Galvoti du žingsnius į priekį
Pagrindinė įmonės produkcija – pjautinė mediena vietinėms statybų kompanijoms. „Pasakysiu taip: mums patinka dirbti Lietuvos rinkai. Tiesa, čia pasitaiko ir povandeninių uolų: žiemos metu pas mus daug medienos, tačiau ją sunku pjauti, o vasarą trūksta žaliavos, o užsakymų daugybė, nespėjame jų išsiuntinėti.“

Žaliava – tai Vilmanto „galvos skausmas“. Išsiaiškinęs esmę, jis palaipsniui pradėjo pirkti miškus, ir dabar įmonė jau turi 70 ha nuosavo miško, kuriame vykdomi ir miško atkūrimo darbai. Puiku, kad Vilmantas pagal išsilavinimą yra gamtos išteklių apsaugos specialistas. Tačiau vis tiek iki 70% rąstų tenka pirkti pas privačius miškų savininkus.

„Noriu pasiekti, kad galėčiau nors vienus metus pjauti tik savo miško medieną“, – tokį sau tikslą iškelia Vilmantas. Ir paaiškina:

„Tai svarbu įeinant į Anglijos, Olandijos rinkas. Jie turi kitus ilgio standartus – jiems reikalinga 3,6 m ar 4 m ilgio pjauta mediena. O pamėgink mūsų privatininką įtikinti ruošti tokią medieną. Todėl dabar reikia galvoti du žingsnius į priekį.“
Medžio pjauvimo cechas, kuriame ateityje šalia pirmųjų LT300 staklių prisidės antrosios staklės

Kaip atsiperka LT300
Prieš šešis metus įmonės savininkai pirmieji Lietuvoje nusipirko firmos Wood-Mizer medienos pjovimo kompleksą LT300.

„Iš karto buvo kilusi mintis pirkti stakles su siauru pjūklu, nes jį yra daug lengviau prižiūrėti“, – aiškina Vilmantas.

Dmitrijus Gaiduk priduria: „Plačiam pjūklui būtinas lyginimas, gniuždymas, suvirinimas, galandinimas ir valcavimas. Šis malonumas kainuoja maždaug 2000 eurų per mėnesį. O su siauru pjūklu viskas daug paprasčiau – jį reikia tik pagaląsti ir išvesti taką“.

Vilmanto įmonėje abi juostinės staklės naudoja siaurus pjūklus. Įmonė jų įsigyja maždaug už 3000 eurų oper metus.

Tačiau siauras pjūklas, su jo paprastumu ir siauru taku, užtikrinančiu aukštą produkcijos išeigą – ne vienintelis LT300 pranašumas. Svarbiausia – pjovimo greitis, netikėtas tokios klasės staklėms.

„Vasarai man reikalingas miškavežis medienos dienai tik tam, kad netrūktų darbo LT300, – sako Vilmantas. Dabartiniu metu mes su jomis supjauname iki 26 kubinių metrų medienos per pamainą.“

Antrosios, kito gamintojo juostinės staklės, supjaunančios labai ilgus rąstus į sijas, per tą patį laiką apdirba dvigubai mažesnį kiekį.

Pažymėsime dar vieną LT300 ypatumą – stakles valdo tik vienas operatorius. Šis pranašumas realizuotas dėl sumaniai suprojektuotos konvejerių sistemos: rąstas pakraunamas nuo hidraulinės rampos, paruošta lenta nustumiama iš supjovimo zonos ir pasviru konvejeriu nukeliauja ant rūšiavimo stalo. Iš čia pagalbinis darbininkas ją paduoda į apipjovimo stakles, iš kurių apipjautą lentą pasiima antrasis darbininkas. Tokiu būdu ceche dirba trys žmonės.

„Paimkime vidutinį našumą – 20 kubinių metrų. LT300 lengvai su tokiu kiekiu susidoroja per vieną pamainą su trimis darbininkais. O paprastos juostinės staklės tokį kiekį supjauna per dvi pamainas ir, tai reiškia, tam prireikia aštuonių darbininkų.“

Paėmęs skaičiavimo mašinėlę Vilmantas lengvai pademonstruoja, kad net neskaitant sutaupytos žaliavos, energijos ir mažų gamybinių sąnaudų naudos, tik dėl atlyginimų LT300 staklės atsiperka per 5 metus.
Produkcija – statybinė mediena Lietuvos rinkai

Čia viskas priklauso nuo galandytojo
Pagal statistiką įmonėje „Didžiosios sėlos“ 100 siaurų juostinių pjūklų supjauna 12000 kubinių metrų medienos per metus. Vidutiniškai gaunasi 120 kubų vienam pjūklui. Tai įspūdingas rodiklis net tarp „vudmaizerininkų“.

„Pasakysiu taip, kad ir kokia būtų įranga, jei jos neprižiūrėsi, ji pjaus kreivai“, – mano Vilmantas Kuklys.

”Mano puikūs specialistai ir prie staklių, ir pjūklų paruošimo. Galandimu užsiima profesionalas, kuris anksčiau dirbo pas Wood-Mizer atstovą kompanijoje Singlis: jis puikiai įvaldęs galandinimą ir tako vartymą.“

Wood-Mizer pjūklų galandinimo staklėse naudojamas borazono galandimo diskas, kurio forma atitinka Wood-Mizer pjūklo danties profilį. Tokiu būdu, galandant pjūklą, diskas visą laiką išlaiko teisingą danties profilį. Tako vartymo tikslumą užtikrina automatinės programuojamos Wood-Mizer tako vartymo staklės, tuo būdu minimizuodamos klaidų dėl žmogiškojo faktoriaus atsiradimą.

„Aš manau, kad žiemą kartais geriau rąstų nepjauti. Jei temperatūra žemesnė nei -10 laipsnių, naudingiau yra užsiimti kitais darbais, todėl, kad pjaunant nepasieksi našumo ir dažnu atveju sugadinsi medieną. Todėl žiemos metu aš išleidžiu žmones dviem savaitėm atostogų.“

„Tačiau, dėl paklausos sezoniškumo, žiemą mums reikia kaupti išdžiovintos pjautinės medienos atsargas vasarai. Dabar šiam tikslui aš apšiltinu vieną sandėlį.“

Vilmantas pasakoja apie savo planus, į kuriuos įeina antrų LT300 staklių pirkimas.

„Puikios staklės dirba be problemų, todėl man tai puikiausias variantas.“

Jis nori užsisakyti stakles, į kurias rąstus galima bus pakrauti iš dešinės pusės, tai yra, savo dabartinių staklių LT300 „veidrodinę kopiją“, kad galėtų jas įrengti viename ceche. Tokia konstrukcija leis laikyti rąstus atviroje aikštelėje, esančioje vienoje cecho pusėje. Abejų staklių supjauta mediena bus renkama cecho centre, iš kur bus lengva ją išvežti.

Laukia daug darbo, tačiau ir rezultatas akivaizdus.

Nežiūrint Vilmanto užimtumo, jis vis dar randa laiko savo hobiui – povandeninei medžioklei. Lietuvoje yra 12 ežerų, kuriuose galima ja užsiimti.

„Pojūčių neįmanoma perteikti žodžiais. Panardai keturias valandas, paplaukioji povandeniniame miške, pavargsti beveik iki visiško „atsijungimo“. Ir vėl galima imtis darbo. Mane motyvuoja tai, kad turiu du sūnus – 3 ir 6 metų. Noriu palikti jiems palikimą – puikiai dirbančią įmonę.“

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

"WOOD-MIZER" SPAUDOS CENTRAS

Jūs atidarėte "Wood-Mizer", pasaulinės lyderės juostinių pjūklų ir staklių gamyboje, spaudos centro puslapį. Čia rasite įmoniės naujienas, istorijas apie įrangos naudojimą ir vaizdo pokalbius su staklių savininkais.
Kiekviena istorija yra verslo idėja ar naujas požiūris, kuris padės kitaip pažiūrėti į savo verslą. Jei ieškote naujų technologijų ar planuojate įkurti savo lentpjūvę - esate tinkamame puslapyje!

UŽSAKYTI PRENUMERATĄ

Newsletter

Ar jums patiko straipsnis? Prenumeruokite "Wood-Mizer" naujienlaiškį ir kartą per mėnesį gaukite straipsnius ir naujienas tiesiai į savo elektroninį paštą.

Prenumeruoti